Regióny Nitra

Nitra vypísala medzinárodný tender na prevádzkovateľa MHD

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NITRA – Mesto Nitra vypísalo medzinárodný tender na prevádzkovateľa mestskej autobusovej dopravy. Predpokladaná hodnota zákazky je 121 758 574 eur bez DPH. Uchádzači môžu predkladať ponuky do 29. apríla. Jednou z podmienok je zloženie zábezpeky vo výške 500-tisíc eur. Zmluva medzi mestom a súčasným dopravcom Arriva Nitra platí do 31. decembra 2019, dovtedy by mala samospráva určiť prevádzkovateľa MHD na najbližších desať rokov. Predbežné oznámenie v medzinárodnom vestníku verejného obstarávania zverejnila radnica už v januári 2017, odvtedy pracovala na príprave súťaže.

 

Nový dopravca bude povinný používať vozidlový park, ktorého priemerný maximálny vek nesmie za celú dobu trvania zmluvy prekročiť desať rokov. Maximálny vek každého jedného vozidla nesmie prekročiť 16 rokov. Podmienky mali byť pôvodne prísnejšie, mesto ich neskôr zmiernilo. Medzi kritériami súťaže je napríklad aj percentuálny podiel nízkoemisných vozidiel či podiel nových vozidiel s dátumom výroby po 1. januári 2018.

Dopravný podnik Arriva Nitra už avizoval, že sa prihlási do súťaže. Ako informoval koncom roka 2018 generálny riaditeľ Arriva Nitra Juraj Kusy, keďže súčasná zmluva s mestom sa chýli ku koncu, v posledných štyroch rokoch do obnovy vozového parku v meste neinvestovali. Nové autobusy nakúpili naposledy v roku 2014, priemerný vek vozidiel MHD v Nitre je momentálne 13 rokov. V prípade, že vyhrajú súťaž, sú pripravení „priniesť obrovský rozvoj“. V roku 2016 vyhrala Arriva prvý medzinárodný tender na zabezpečenie dopravy vo verejnom záujme v Nitrianskom samosprávnom kraji.