Regióny Nitra

Nitra siahne do vrecka: Na obnovu kultúrnych pamiatok dá vyše 50-tisíc eur

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NITRA – Mesto Nitra poskytne 52.500 eur na obnovu kultúrnych pamiatok a pamätihodností. Žiadosti o dotáciu prišli tento rok na štyri projekty.     

Jedným z nich je obnova bastiónov Nitrianskeho hradu. Celkovú sumu naň vyčíslilo Biskupstvo Nitra na 61.000 eur, z mestského rozpočtu získa 30.000 eur. Sumu 13.000 eur dostane Farnosť Kalvária na obnovu kaplniek na krížovej ceste a Kaplnky najsvätejšej trojice a sv. Anny. Na opravu vstupného schodiska kostola v Horných Krškanoch dostane tamojšia farnosť 7000 eur. Dotáciu 2500 eur dostane aj Špecializovaná nemocnica sv. Svorada Zobor. Peniaze pôjdu na údržbu ruiny Kostola sv. Jozefa, Rákocziho altánku a na osadenie bleskozvodu na príbytok mnícha v Zoborskom kláštore.

Pri prideľovaní dotácií zohľadňovalo mesto viaceré priority. Financie šli predovšetkým na pamiatky, ktoré sa nachádzajú na exponovanom mieste a sú v kritickom stavebnom a technickom stave. „Prioritami v roku 2021 bolo aj využitie tradičných stavebných technológií a reštaurátorských prác pri obnove kultúrnych pamiatok,“ informoval mestský úrad.