Regióny Nitra

Nitra: Pandémia stála mestskú pokladňu státisíce eur, časť z nich preplatí štát

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

NITRA – Mesto Nitra doteraz vynaložilo na boj s pandémiou nového koronavírusu viac ako 870.000 eur. Po pripravovanom nákupe respirátorov pre seniorov presiahnu výdavky sumu 900.000 eur.

 

Ako sa uvádza v materiáli, o ktorom rokovali mestskí poslanci na svojom marcovom zasadnutí, prvá vlna pandémie stála mestskú pokladňu takmer 91.000 eur. Tie radnica minula predovšetkým na dezinfekciu a ochranné pomôcky, na zabezpečenie karantény i nákup čistiacich strojov. „Metodika stanovená ministerstvom vnútra neumožnila refundovať napríklad výdavky na úpravu karanténnych priestorov, osvetu či nákup teplomerov. Z uvedených dôvodov si mohlo mesto nárokovať preplatenie výdavkov v celkovej výške 51.402 eur. Táto čiastka bola mestu uhradená v plnej výške,“ uvádza materiál.

Ďalšie financie z mestského rozpočtu odčerpala druhá vlna pandémie. Vlaňajšie celoplošné testovanie na prelome októbra a novembra stálo mesto takmer 85.000 eur, z ktorých Okresný úrad v Nitre preplatil vyše 73.000 eur. Ďalších viac ako 60.000 eur si vyžiadal nákup dezinfekčných a ochranných prostriedkov a dezinfekcia autobusov mestskej hromadnej dopravy. „Okresný úrad v Nitre doposiaľ nevydal pokyn k zúčtovaniu druhej vlny pandémie,“ skonštatoval prednosta mestského úradu Martin Horák.

Pre zhoršenú pandemickú situáciu v meste a neustále stúpajúci počet pacientov v nitrianskej fakultnej nemocnici prebehli v Nitre v decembri 2020 a v prvých týždňoch roka 2021 štyri kolá plošného testovania na nový koronavírus. Tie z mestského rozpočtu odčerpali takmer 440.000 eur. „Boli spracované podklady pre vyúčtovanie výdavkov za prvé a druhé kolo testovania, ktoré boli predložené odboru krízového riadenia okresného úradu na verifikáciu. Preplatenie výdavkov za tretie a štvrté kolo testovania bude refundované mestu sumou päť eur za jeden test s alikvotným krátením za činnosti, na ktorých sa podieľali iné subjekty,“ vysvetlil Horák.

Ako doplnil, ďalšie výdavky súvisiace s pandémiou malo mesto pri zabezpečovaní sociálnych služieb. Na dezinfekčné a ochranné prostriedky, čističe vzduchu, germicídne žiariče, teplomery, boxy na stravu či na materiál do karanténneho strediska na Amfiteátri magistrát minul vyše 57.000 eur. Ďalších takmer 145.000 eur tvorili náklady na pandemické opatrenia na mestských základných školách.