Regióny Nitra

Nitra nechá vyrúbať na cintorínoch desiatky nebezpečných drevín

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

NITRA – Na cintorínoch v Nitre sa nachádzajú desiatky nebezpečných stromov, ktoré môžu ohroziť ľudí, prípadne poškodiť hrobové miesta. Ukázalo to arboristické posúdenie stromov, ktoré si radnica nechala vypracovať.

 

Podľa odborného posudku ide o 32 stromov, ktoré sa nachádzajú na Mestskom, Párovskom, Chrenovskom a Kyneckom cintoríne. „V priebehu marca budú vyrúbané. Následne bude vo vegetačnom období prebiehať ošetrenie ďalších drevín rezom,“ oznámil magistrát.

Vypílené budú najmä stromy druhov tuja a tujovec, brezy, javorovce, smrek, lipa a agáty. „Výruby a rezy drevín vo verejnom záujme je nutné vykonať bezpodmienečne, aby sme tak predišli prípadným nežiaducim udalostiam, napríklad lámaniu a pádu konárov na hrobových poliach a miestach, ktoré navštevuje veľký počet obyvateľov a návštevníkov nášho mesta,“ skonštatovala predsedníčka komisie životného prostredia Jarmila Králová.

Podľa radnice je výrub a ošetrenie drevín na cintorínoch pokračovaním koncepcie starostlivosti o dreviny vo verejnom záujme. „Ide o stromy, ktoré rastú na miestach s väčšou návštevnosťou ľudí, ako sú mestské parky, materské školy, areál kasární pod Zoborom, alejové výsadby drevín, nábrežie rieky Nitra a podobne,“ informoval mestský úrad.