Regióny Nitra

Nitra môže prísť pre epidémiu o milióny eur, mesto je v krízovom režime

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

NITRA – Epidémia ochorenia COVID-19 môže pripraviť Nitru o milióny eur. Ako informovala radnica, Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhadla výpadok daní z príjmov fyzických osôb pre mesto Nitra na tento rok na 1,9 až deväť miliónov eur.

K týmto stratám treba podľa radnice pripočítať výpadky príjmov z nájmu, zo vstupného na kultúrne a športové podujatia, zvýšené náklady na boj s novým koronavírusom a na potláčanie ekonomických dosahov. „Tak ako iné mestá a obce, aj Nitra bude musieť zmraziť čerpanie časti výdavkov vo všetkých oblastiach. Odbor ekonomiky a rozpočtu preto v spolupráci s vedúcimi jednotlivých odborov neustále analyzuje dosahy na príjmy a výdavky mesta. Predbežné čísla hovoria o obmedzení čerpania rozpočtu vo výške približne 4,2 milióna eur. Pri porovnaní s odhadom výpadku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť je zrejmé, že zmrazenie na tejto úrovni nemusí byť postačujúce,“ uviedol odborný poradca pre komunikáciu na mestskom úrade Henrich Varga.

Mesto šetrí aj na vnútornej správe, plánované úspory by mali dosiahnuť výšku 700.000 eur. Zmrazenie výdavkov sa dotklo tiež dotácií, ich prideľovanie vo všetkých oblastiach je dočasne do konca mája pozastavené. Ďalšie obmedzenia sa dotknú miezd, ktorých valorizácia sa na mestskom úrade odkladá o štyri mesiace. Magistrát využije aj možnosť upraviť mzdu na úroveň 80 percent u tých zamestnancov, ktorým momentálne nevie prideliť prácu.

Výdavky budú musieť obmedziť aj rozpočtové organizácie a mestské firmy. „Kým nebudú k dispozícii presné čísla, funguje mesto Nitra v krízovom režime a realizuje najmä rozbehnuté projekty. Snahou je, aby sa neočakávané zmrazenie výdavkov čo najmenej dotklo štandardu služieb, ktoré mesto poskytuje. Stredisko mestských služieb tak bude aj naďalej zabezpečovať údržbu ciest, chodníkov a verejných priestranstiev, či starostlivosť o mestskú zeleň. Pracovať však bude v úspornom režime. Obmedzenia sa budú týkať najmä väčších investícií, ktoré nie sú nevyhnutné pre bežný chod mesta,“ povedal Varga. Ako doplnil, opatrenia, s ktorými mesto prichádza, pravdepodobne nie sú finálne a rozhodujúce slovo budú mať poslanci mestského zastupiteľstva.