Regióny Nitra

Nitra bude rozhodovať o hazarde v meste na mimoriadnom zastupiteľstve. Pod petíciou sú podpísané tisícky obyvateľov

Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NITRA – Petičný výbor iniciatívy Zastavme hazard doručil nitrianskej radnici petíciu za zákaz herní a kasín na území mesta, ktorú podpísalo vyše 23-tisíc ľudí. Mesto teraz podpisy preverí. Na 14. júna zvolal nitriansky primátor Marek Hattas mimoriadne mestské zastupiteľstvo s jediným bodom programu. Na základe predloženej petície poslanci rozhodnú, či na území mesta zakážu hazard.

 

Petičný výbor na radnicu priniesol 1 311 hárkov, na ktorých je 23 082 podpisov, z toho 20 844 sa podarilo vyzbierať počas druhého kola prezidentských volieb. Petícia je úspešná, pretože sa pod ňu podpísalo viac ako potrebných 30 percent oprávnených voličov, ktoré stanovuje zákon. „Mali sme v uliciach celkovo 320 dobrovoľníkov, z toho 290 počas druhého kola prezidentských volieb. Práve im sa chceme poďakovať, lebo bez ich pomoci by sa toľko podpisov nepodarilo vyzbierať,“ povedali petičiari z iniciatívy Zastavme hazard. Primátor Hattas petíciu podporuje, podpísal ju ako prvý. „Teším sa, že tu máme aktívnych ľudí, ktorí sa vedia postaviť za svoj názor a vedia povedať jasné ‘nie’ hazardu,“ povedal.

Od júla vstupuje do platnosti novela zákona, podľa ktorej môžu herne získať päťročné licencie. „Mestské zastupiteľstvo by teda malo prijať všeobecne záväzné nariadenie ešte pred začiatkom júla,“ upozornil hovorca Nitry Tomáš Holúbek. Iniciatíve Zastavme hazard vyjadrilo podporu Nitrianske biskupstvo, Kresťanskodemokratické hnutie, Centrum pre rodinu v Nitre a ďalšie organizácie. V Nitre sa počas prezidentských volieb konali súbežne aj ďalšie dve petičné akcie.

Petíciu s názvom Život bez hazardu robila poslankyňa Bratislavského samosprávneho kraja Zuzana Rattajová a petíciu Obmedzme hazard organizovala Asociácia zábavy a hier. Ako informoval agentúru SITA Holúbek, mestu Nitra bola doteraz odovzdaná len petícia iniciatívy Zastavme hazard.