Regióny Nitra Top

VÁŽNE OBVINENIE NAKA známym funkcionárom: Pýtali výpalné za ochranu, teraz smerujú pred sudcu

NAKA v utorok zadržala 12 ľudí v akcii Agentúra. Zdroj: FB Polícia SR

NITRA – Len v utorok elitní policajti NAKA obvinili 12 mužov zo založenia a zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Počas akcie Agentúra, ako ju neskôr nazvali skončili v putách bývalý šéf inšpektorátu práce Róbert Bulla, bývalý námestník daňových kriminalistov Karol Cebo, bývalý šéf pobočky daňových kriminalistov západ Martin Zmeko a ďalší dôležití zamestnanci štátnych inštitúcií. V kauze nastal posun, keď vyšetrovateľ v stredu večer prokurátorovi predložil návrh so vzatím štyroch členov skupiny do väzby. O tomto návrhu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry rozhodne už dnes o 12. hodine. Jeden z obvinených, bývalý príslušník Úradu zvláštnych policajných činností Marek Máhr zo Šale je podľa zistení zregiony.sk na úteku. 

 

Utorkový zásah NAKA s krycím názvom Agentúra súvisel s rozsiahlou korupčnou trestnou činnosťou v rámci organizovanej skupiny. Policajti vzniesli obvinenia zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku. Na vrchole skupiny stojí, podľa uznesenia o vznesení obvinenia, bývalý šéf inšpektorátu práce Róbert Bulla. V kauze zatiaľ figuruje 12 obvinených ľudí z 11. skutkov závažnej ekonomickej trestnej činnosti

VEĽKÁ AKCIA NAKA! Obvinili známe mená “Ak zaplatíte, poskytneme vám ochranu!”

Podľa najnovších informácií žiada vyšetrovateľ NAKA pre štyroch z dvanástich zadržaných väzbu. “Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal dňa 19.  januára 2022 v korupčnej trestnej veci na Špecializovaný trestný súd návrh na väzbu 4 obvinených osôb. Dôvodom je u všetkých obvinených osôb kolúza väzba, u jednej aj úteková a v prípade ďalšej aj preventívna,“ informoval hovorca Úradu špeciálnej prokuratúry Dalibor Skladan s tým, že u Róberta Bullu a Martina Zmeka sa jedná o väzbu kolúznu. Pri Karolovi Cebovi ide o väzbu kolúznu a útekovú a pri poslednom zo štvorice Máriovi Šrankovi o väzbu kolúznu a preventívnu.

Bývalý riaditeľ šéf inšpektorátu práce Róbert Bulla. FOTO: screenshot TA3
Bývalý riaditeľ inšpektorátu práce Róbert Bulla. FOTO: grab TA3

Založenie zločineckej skupiny

Zločinecká skupina, na ktorej čele stál podľa uznesenia o vznesení Róbert Bulla pôsobila na území Nitrianskeho a Trnavského kraja od septembra 2016 až do konca roka 2020. Zameriavali sa najmä v mestá Galanta, Sereď a Gabčíkovo. Róbert Bulla bol v čase zdokumentovanej trestnej činnosti zaradený na riadiacej funkcii Inšpektorátu práce v Nitre. Zločinecká skupina bola podľa policajtov zameraná najmä na “získavanie finančných prostriedkov z rôznej trestnej činnosti,” píše sa podľa našich informácií v uznesení o znesení obvinenia. Členovia skupiny mali brať úplatky od podnikateľov za poskytovanie takzvanej “ochrany” pri nelegálnej výrobe cigariet, nelegálnom obchodovaní s pohonnými hmotami, nedovolenom zamestnávaní cudzincov aj ďalších aktivitách. “Pričom táto ochrana spočívala najmä v nevykonávaní úkonov v konaniach a v nekonaní rôznych kompetentných úradov,” píšu podľa nášho zdroja vyšetrovatelia v uznesení s tým, že od vtedajších pracovníkov Kriminálneho úradu finančnej správy a Národnej kriminálnej agentúry unikali informácie, ktorými zakrývali skutky prevažne ekonomického charakteru.

Galéria
Miroslav Janeba
Janeba sa netajil nadštandardným životným štýlom. Zdroj: FB Miroslav Janeba
Miroslav Janeba
Janeba mal pre skupinu získavať peniaze od rôznych podnikateľov. Zdroj: FB Miroslav Janeba
Miroslav Janeba
Miroslav Janeba. Zdroj: FB Miroslav Janeba
navigate_before
navigate_next

Ak zaplatíte, dáme vám pokoj

Najvrchnejší člen zločineckej skupiny Bulla podľa polície riadil koordinoval usmerňoval a schvaľoval činnosť jemu podriadených a zo svojej pozície rozhodoval, ktorých podnikateľov si vytipujú. Jeho taktiku vyšetrovatelia popísali tak, že na podnikateľov vyvíjal nátlak, “že ak nezaplatia, tak im úrady nedajú pokoj a ak zaplatia, tak im bude poskytnutá ochrana.” Bývalý šéf inšpektorátu práce v Nitre ďalej podľa policajtov rozhodoval aj o rozdeľovaní ziskov medzi ďalšími členmi skupiny.

Karol Cebo
Niekdajší námestník riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Karol Cebo. Zdroj: grab youtube dennik N

V chobotnici zločineckého gangu sa priamo pod Bullom v štruktúre popísanej v uznesení nachádzali nižšie postavení členovia Martin Zmeko a Karol Cebo, ktorí mali Bullovi prinášať aktuálne informácie z centra diania a na základe čoho, “Nariadili operatívne rozpracovanie a následnú fyzickú kontrolu a zaistenie účtovných dokladov konkrétnych vytipovaných spoločností,” tvrdia elitní vyšetrovatelia v uznesení, kde tiež stojí, že priamo pod Zmekom a Cebom mal pôsobiť Marek Máhr, v tom čase zaradený na Úrade zvláštnych policajných činností. Máhra sa však zásahovému komandu zadržať nepodarilo.

Bývalý ELITNÝ POLICAJT NA ÚTEKU! O zásahu komanda dostal informácie z vnútra

Informácie z prostredia polície hovoria o tom, že obvinený bývalý príslušník špeciálneho útvaru mal dostať echo od svojich bývalých kolegov z Útvaru zvláštnych policajných činností a preto stihol utiecť. Aktuálne svieti jeho fotografia spolu s popisom medzi najhladnejšími zločincami Slovenska v pátracom systéme patros. Ak ste ho teda niekde videli, alebo máte akékoľvek informácie oznámte ich okamžite policajtom.

Ďalším obvineným je podnikateľ Juraj Varga, vystupujúci pod prezývkou Hoffer a Miroslav Janeba, ktorí sa osobne kontaktovali s osobami ochotnými poskytnúť úplatky za ich ochranu.

Obvinený bývalý príslušník Útvaru zvláštnych policajných činností Marek Máhr je na úteku. Foto: Polícia SR
Obvinený bývalý príslušník Útvaru zvláštnych policajných činností Marek Máhr je na úteku. Foto: Polícia SR

Článok pokračuje na ďalšej strane