Regióny Nitra

Na zvýšenie platov zamestnancov vynaloží Nitriansky kraj vyše troch miliónov eur

Zdroj: pixabay.com

NITRA – Nitriansky samosprávny kraj zvýšil platy všetkým zamestnancom úradu kraja aj organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti minimálne o desať percent. Zamestnanci s najnižšími tabuľkovými platmi si prilepšia aj viac. „Pre vybrané skupiny sociálnych pracovníkov, opatrovateľky a zdravotníckych zamestnancov, sestry či sanitárov zvýšil kraj funkčné platy minimálne o 20 percent,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová. Ako dodala, náklady na mzdy a odvody spojené so zvyšovaním platov za originálne kompetencie predstavujú 3,1 milióna eur za rok.

 

Od 1. januára 2019 sa zmenili platové tarify zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, na celom Slovensku vzrástli v priemere o desať percent. Podľa predsedu kraja Milana Belicu rozpočet kraja toto zvyšovanie platov bez problémov zvládne. „S istými skupinami sme sa vyrovnali dokonca nad rámec toho, čo sme museli. Jednoznačne sa to týkalo zariadení sociálnych služieb. U niektorých zamestnancov sa zvýšenie dotýkalo takmer až hranice 30 percent,“ povedal nitriansky župan Milan Belica a dodal, že niektorí uvidia na výplatnej páske aj zhruba o 200 eur viac. Pracovníci s vyššími mzdami pocítia zvyšovanie menej, pretože prídu o časť pohyblivej zložky. Podľa Belicu však kraj platy zostavoval na základe metodického vzorca tak, aby to bolo spravodlivé a aby zvyšovanie platov pocítil každý.

Ako zdôraznil, výraznejšie zvýšenie miezd u sestier, opatrovateliek či sanitárov bolo nutné, pretože riaditelia zariadení sociálnych služieb už dlhší čas upozorňovali na to, že mali problém zohnať na tieto pozície ľudí. „Prišlo to vhod práve v čase, keď vieme, že v Rakúsku sú problémy a takí pracovníci sa vracajú, tak ich treba podchytiť. Do našich zariadení potrebujeme doplniť okolo 55 až 58 ľudí,“ podotkol Belica.