Regióny Nitra Top

Na poslanca Heráka sa obvinenia valia. Cítila som, že ma obchytkáva, tvrdí 16-ročná obeť

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

NITRA – Obvinenia neutíchajú! Poslanec Ján Herák (kandidoval za OĽaNO) začiatkom týždňa čelil obvineniu zo sexuálneho zneužívania detí, a stále sa objavujú nové a nové skutočnosti. Podozrenia z neužívania mala polícia preverovať už v minulosti. Teraz sa objavila výpoveď obete, ktorá popisuje sexuálne obťažovanie.

 

Podľa portálu Nitranoviny mala polícia z Nových Zámkov preverovať podozrenia zo znásilnenia už v minulosti. Obvinenia politika sa však nijako nepotvrdili a v roku 2019 bolo trestné stíhanie zastavené, vo veci nebol ani len obvinený. Išlo o prípad z roku 2018. Podľa medializovaných informácií mal krajský prokurátor dať prešetriť postup vyšetrovateľa a prokurátora, ktorí vo veci v minulosti dozorovali. Daný prípad sa má týkať zneužitia 16-ročnej dievčiny, ktorá bola v tábore v Radave. Išlo o tábor pre deti z detských domovov. Mladá žena portálu Nitranoviny popísala, čo sa medzi ňou a Herákom stalo. Údajne sa jej pýtal “samé čudné veci” – zisťovať mal napríklad to, či má priateľa, alebo či už mala pohlavný styk.

“Cítila som, ako sa ku mne približuje… lichotil mi…, ťažko sa mi o tom hovorí. Hanbila som sa, bola som ticho. Cítila som, že ma obchytkáva…išiel mi pod veci, cítila som jeho…pohlavný orgán. Dotýkal sa ma. Potom som už len cítila na košeli niečo teplé. Keď potom zapol svetlo, povedal mi, že to nemám nikomu hovoriť, lebo že by sme mali zle, ja a on.  Že keď to nepoviem, dá mi tablet a takéto veci. Ja som však nič nechcela,” popisuje svoju skúsenosť mladá žena, ktorá pri spomienkach častokrát nevedela dokončiť vety a plakala.

Výzva polície

Herák je v súčasnosti obvinený zo sexuálneho zneužívania a ohrozovania mravnej výchovy mládeže v prípade z minulého roku. Podľa vtedy 14-ročnej dievčiny z letného tábora v Jelenci ju mal muž z vysokej politiky sexuálne zneužiť. Do tábora si ju mal vyžiadať na výpomoc . Údajne jej predtým daroval telefón, ktorý jej pravidelne dobíjal, značkové tenisky a bižutériu. Rovnako, ako v prvom prípade, ide o zverenkyňu detského domova. Na prípad poukázala riaditeľka ústavu na polícii v Trenčíne. Herák bol vo veci obvinený 12. mája tohto roku. Poslanec parlamentu odmieta, že by sa stali veci, z ktorých je obvinený, no počas týždňa predstúpil pred novinárov a povedal, že pozastavuje svoje členstvo v klube OĽaNO. Mandátu poslanca sa však nevzdal.

 

“Tábory pre deti organizujem už 15 rokov. Často išlo o deti z detských domov, z neúplných rodín, či z vylúčených komunít. Ja sám som vyrastal v detskom domove. Chápem, aké je to ťažké, vyrastať bez opory rodičov, bez lásky. Chápem preto, že niekedy majú deti potrebu si vymýšľať či zaujať,“ vyjadril sa na začiatku týždňa k obvineniu. V sobotu ráno tlačové oddelenie hnutie OĽaNO ifnormovalo, že Ján Herák nie je od piatku 28. mája členom klubu a od tohto dátumu pôsobí v parlamente ako nezaradený poslanec.

Vo veci už koná aj polícia. Na sociálnej sieti nitrianski muži zákona zverejnili výzvu, že ak verejnosť vie o nevhodnom správaní k deťom v táboroch, majú sa obrátiť na príslušné orgány. “Nitrianska kriminálna polícia preveruje podozrenia zo sexuálneho zneužívania detí v detských táboroch v Nitrianskom kraji. Ak ste sa stali obeťou takéhoto konania, alebo ak máte vedomosť o iných obetiach, neváhajte a kontaktujte nás na e-mailovej adrese: tabor@minv.sk,” napísali.