Regióny Nitra

Na mieste výstavby polyfunkčného komplexu našli archeológovia ľudskú lebku

ilustračná foto Zdroj: SITA / Martin Havran

NITRA – Nálezy z viacerých období našli archeológovia v rámci záchranného výskumu v súvislosti so stavebnými prácami na mieste bývalého Domu kultúry Orbisu v centre Nitry. Archeologický výskum trval od januára, v pondelok sa tu začala výstavba polyfunkčného komplexu Orbis Premium.

 

Medzi najzaujímavejšie nálezy patrí ľudská kostra v sídliskovej odpadovej jame a nález ľudskej lebky bez tela v ďalšej sídliskovej jame. „Napriek intenzívnej výstavbe zo 70. – 80. rokov minulého storočia v tejto časti Nitry sa počas archeologického výskumu podarilo objaviť 40 archeologických objektov sídliskového charakteru, ktoré tvorili najmä sídliskové jamy a zvyšky pivníc po mestskej ulicovej zástavbe na Piaristickej ulici,“ informoval riaditeľ Archeologickej agentúry, s.r.o. František Žák Matyasowszky.

Archeologické objekty pochádzajú z troch historických období – z 11. – 12. storočia, zo 17. – 18. storočia a najmladšie nálezy sú z 19. – 20. storočia. Našla sa tu keramika, ako napríklad hrnce, džbány, panvice, ale aj zvyšky kostí, fajky, kostené šidlá a ihly a tiež drobné kovové nálezy. „V súčasnosti sa uskutočňuje spracovanie všetkých archeologických nálezov – ich čistenie, dokumentácia, konzervácia a aj potrebné analýzy a posudky odborníkov, ktoré snáď prinesú ďalšie nové informácie o histórii mesta Nitry,“ uviedol Žák Matyasowszky.