Mesto Topoľčany uvažuje nad znížením frekvencie vývozu komunálneho odpadu

TOPOĽČANY – Mesto Topoľčany uvažuje nad znížením frekvencie vývozu komunálneho odpadu. Dôvodom sú zvyšujúce sa náklady na zber a následné nakladanie s odpadom. Podľa Aleny Ferenčíkovej z topoľčianskeho mestského úradu zníženie frekvencie vývozu znamená zníženie nákladov, ktoré sú rozpočítané do poplatku za komunálny odpad. Z tohto dôvodu je možné, že mesto pristúpi k zníženiu frekvencie jeho vývozu v budúcom roku, upozornila.

 

Na základe výpočtu poplatku za komunálny odpad v roku 2022 vychádzala suma na zber a následné nakladanie s odpadom na občana zhruba 52 eur. Ročný poplatok predstavuje 40 eur, zvyšných 12 eur za každého občana znáša mesto. Od budúceho roka má do platnosti vojsť povinnosť úpravy odpadov pred skládkovaním. Na skládky nebude možné ukladať odpad, ktorý neprešiel úpravou.

Tá bude znamenať pre mesto ďalšie zvýšenie finančných nákladov, ktoré samospráva odhaduje na 300.000 eur ročne. Na jedného obyvateľa táto suma predstavuje zhruba 14 eur. Miera vytriedenia komunálneho odpadu v Topoľčanoch sa každoročne zvyšuje, vlani prekročila v Topoľčanoch 52 percent. Za triedený odpad mesto neplatí, jeho zber a recykláciu finančne zabezpečuje Organizácia zodpovednosti výrobcov.

Viac o téme: odpad, Topoľčany, vývoz

Súvisiace články