Regióny Nitra Levice

Levická nemocnica má pandémiu pod kontrolou, redukuje lôžka

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

LEVICE – Nemocnica Agel Levice má vývoj pandemickej situácie pod kontrolou, aj keď počet pacientov s novým koronavírusom od minulého týždňa mierne stúpol. Vo veľmi vážnom stave je už len jeden pacient.

 

„Pandemická situácia v nemocnici je viac-menej ustálená. Oproti minulému týždňu sa počet pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 zvýšil o štyroch pacientov celkovo na 15, jeden pacient zostáva pre ťažký priebeh ochorenia pripojený na umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedol riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

Nikto zo zamestnancov nemocnice aktuálne nemá nový koronavírus, dvaja sú ešte v preventívnej karanténe. „Vzhľadom na stabilnú pandemickú situáciu s očakávaným pozitívnym vývojom sme pristúpili k redukcii reprofilizovaných lôžok, ktoré potrebujeme pre bežných pacientov,“ skonštatoval riaditeľ. Napriek zlepšujúcej sa pandemickej situácii stále v nemocnici platí zákaz návštev pacientov a prísne protiepidemické opatrenia.

Zlepšenie pandemickej situácie dokazujú výsledky minulotýždňového testovania v mobilnom odberovom mieste levickej nemocnice. Z 2096 antigénových testov bolo pozitívnych len deväť, z 264 vykonaných PCR testov bolo 28 pozitívnych. Vo vakcinačnom centre dostalo očkovaciu látku takmer 2700 registrovaných záujemcov.

Počet klesá

Nemocnica Agel Komárno naďalej eviduje stabilnú pandemickú situáciu. Minulý týždeň tam síce zaznamenali aj nové príjmy pacientov, celkový počet pacientov s ochorením COVID-19 sa však znížil. Hoci v uplynulých dňoch prijali do nemocnice päť nových pacientov, celkový počet hospitalizovaných s novým koronavírusom klesol za týždeň o 11.

„Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 11 pacientom s koronavírusom, traja sú ešte suspektní. Nikto z pacientov nie je vo vážnom stave, ktorý by si vyžadoval podporu umelej pľúcnej ventilácie,“ uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška. Zo zamestnancov sú pozitívni na ochorenie COVID-19 dvaja ľudia, nikto nie je v karanténe.

Za posledné štyri mesiace hospitalizovali v nemocnici celkovo 648 pacientov s novým koronavírusom, z toho bolo 314 mužov a 334 žien. Najmladší pacient mal 25 rokov, najstaršia pacientka 101 rokov. Narodilo sa aj jedno bábätko, ktoré malo nový koronavírus.

V nemocnici zaočkovali za týždeň takmer 1750 záujemcov. Ďalších takmer 7000 ľudí bolo zaočkovaných vo veľkokapacitných centrách v Nitre, Šali a Štúrove. Nemocnica už rozbehla aj plánované zákroky, za uplynulý týždeň zrealizovala takmer 80 operácií. Návštevy pacientov sú tam však stále zakázané a naďalej platia aj prísne protiepidemické opatrenia.