Regióny Nitra Zlaté Moravce Top

Kúsok britskej monarchie na Slovensku: Máme unikát, ktorý chce vidieť každý

Dnes už je Maestoso na "dôchodku". Za sebou má však rad úspechov. Zdroj: Zoznam.sk

TOPOĽČIANKY – Na prvý pohľad sa od svojich druhov ničím nelíši. Má vyhradený box, ošetrovateľa, poteší ho jablko či kúsok cukru a užíva si chvíle, keď sa môže prebehnúť na čerstvom vzduchu. Napriek tomu Maestoso púta pozornosť návštevníkov Národného žrebčína Topoľčianky. Ušľachtilý lipican totiž patrí britskej kráľovnej Alžbete II.

 

Za svoju storočnú históriu sa v Topoľčiankach môžu pochváliť nespočetným množstvom koní, ktoré by si zaslúžili prívlastok kráľovské. Jeden ho však aj skutočne nesie. Maestoso X – 38 sa narodil v zelených lesoch Tribeča na jednej z mnohých chovných objektov Národného žrebčína. Jeho cestu do veľkej miery predurčovala výborná genetická výbava zo strany oboch rodičov. Aj napriek svojmu rodokmeňu však v tom čase nevzbudzoval medzi verejnosťou o nič väčší záujem, ako jeho súkmeňovci.

Všetko sa však zmenilo v jeho piatom roku života jedinou návštevou. Bolo to v októbri 2008, kedy britská panovníčka a jej manžel princ Philip pricestovali na Slovensko a jedným z darov, ktoré si pre nich pri tejto špeciálnej príležitosti slovenská strana pripravila, bol aj Maestoso. Výber nebol náhodný. „Padol na lipicana z toho dôvodu, že lipican patrí k panovníckemu šľachtickému dvoru,“ prezradil vedúci marketingu v Národnom žrebčíne Topoľčianky Emil Kovalčík. Ako doplnil, toto plemeno bolo vyšľachtené pred viac ako 400 rokmi na základe požiadavky šľachty a panovníckeho dvora. Tí chceli koňa, ktorý by mohol plniť reprezentačné účely. „Väčšinou sa využívali tieto kone v záprahoch, ktoré ťahali panovnícke kočiare. Samozrejme, postroje boli zdobené zlatom alebo striebrom,“ doplnil. Lipicany patria medzi najučenlivejšie plemená koní na svete a zvládajú aj náročné cviky. „My ich označujeme ako cviky vysokej školy španielskej,“ uviedol.

 

Maestoso bol kráľovnej Alžebet II. darovaný v roku 2008. Zdroj: Zoznam.sk

Iba na diaľku

Niet preto divu, že sa označuje ako „kráľ koní a kôň kráľov.“ Tento však na britskom kráľovskom dvore nikdy nebol. Napriek tomu, že patrí Alžbete II., s jeho veličenstvom do styku nikdy neprišiel a aj potom, ako sa z neho oficiálne stal kráľovský kôň, sa jeho život nijak radikálne nezmenil. Stále ostal tam, kde aj prišiel na svet. „Ako mladý absolvoval predpísané skúšky výkonnosti, ktoré musí mať každý plemenný žrebec, čiže robil skúšky aj v drezúre, pod sedlom, v záprahu. Získal vysoké hodnotenie, triedu elita a na základe vysokého hodnotenia dobrých pohybových vlastností bol zaradený do športovej testácie záprahového športu v Topoľčiankach. Zúčastňoval sa nielen národných, ale aj medzinárodných záprahových pretekov a to v kategórii dvojzáprahov a štvorzáprahov,“ prezradil Kovalčík.

Medzi jeho najväčšie úspechy patrí účasť na svetových jazdeckých hrách vo francúzskej Normandii, za sebou má tiež dvoje Majstrovstvá sveta v záprahoch. Jedny, v roku 2013, sa dokonca konali na jeho domácej pôde v Topoľčiankach. Jeho športová kariéra je veľmi bohatá a potvrdili sa gény, ktoré tento žrebec má, pretože jeho otec patril za posledných 30 rokov k najlepším plemenník z tohto kmeňa Maestoso v Národnom žrebčíne Topoľčianky.

 

Maestoso bol darovaný Alžbete II. v roku 2008. Zdroj: Zoznam.sk

Dôchodca

Dnes 18-ročný Maestoso patrí medzi koňmi už k dôchodcom. V žrebčíne však napriek tomu nezaháľa. „Nemôžeme povedať, že je tu len na dôchodku a nič nerobí,“ povedal s úsmevom Kovalčík. Tak ako každý kôň, aj on má prideleného ošetrovateľa a, samozrejme, aj jazdca, v jeho prípade jazdkyňu. Stále sa tiež využíva aj v klasickej topoľčianskej škole a keď je to potrebné, môžete ho vidieť zapriahnutého slávnostnej štvorylke.

Pochváliť sa môže aj početným potomstvom. „Má už 13 narodených žriebät, 2 chovné kobyly a tak isto aj kobylky, ktoré sa teraz testujú v záprahovom športe,“ uviedol s tým, že Maestosovo potomstvo dedí jeho vzácne gény. On sám dodnes patrí medzi najväčšie lákadlá návštevníkov, ktorí si chcú na vlastné oči obzrieť koňa kráľovnej Alžbety II. Žiadne hviezdne maniere však rozhodne nemá, práve naopak, k šťastiu mu stačí jablko či kocka cukru a teší sa povesti veľkého “kľuďasa.”

Mohlo by vás zaujímať:

Galéria
Maestoso bol darovaný Alžbete II. v roku 2008. Zdroj: Zoznam.sk
Dnes už je Maestoso na “dôchodku”. Za sebou má však rad úspechov. Zdroj: Zoznam.sk
Lipicany boli stáročia späté s kráľovskými dvormi. Zdroj: Zoznam.sk
Národný žrebčín Topoľčianky oslavuje tento rok storočnicu. Zdroj: Zoznam.sk
Pre návštevníkov je Maestoso veľkým lákadlom. Zdroj: Zoznam.sk
Maestoso bol darovaný Alžbete II. v roku 2008. Zdroj: Zoznam.sk
Maestoso bol kráľovnej Alžebet II. darovaný v roku 2008. Zdroj: Zoznam.sk
Národný žrebčín Topoľčianky oslavuje tento rok storočnicu. Zdroj: Zoznam.sk
navigate_before
navigate_next