Regióny Nitra

Krajský súd pozastavil účinnosť VZN o zákaze hazardu v Nitre

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

NITRA – Krajský súd v Nitre dočasne pozastavil účinnosť Všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o zákaze hazardu v Nitre. Informoval o tom nitriansky mestský úrad.

 

Primátor Marek Hattas vyhlásil, že rozhodnutie súdu plne rešpektuje a mesto Nitra sa bude týmto opatrením riadiť. Zároveň dodal, že ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) spolu so skupinou poslancov predloží novelu zákona o hazardných hrách. „Tá bude hovoriť o tom, že zákaz hazardu na území miest a obcí bude možný aj bez podmienky petície. V súčasnosti je nutných 30 percent podpisov oprávnených voličov, až potom môžu zákaz schváliť mestskí poslanci. Ak novelu schvália poslanci NR SR, mestám a obciam sa zásadne uľahčí schvaľovanie zákazu hazardu na svojich územiach,“ skonštatoval Hattas.

Ako pripomenul, v prípade, že bude novela platná a účinná, je pripravený predložiť poslancom mestského zastupiteľstva návrh nového všeobecne záväzného nariadenia, ktoré zakáže hazard na území mesta Nitra.

Poslanci nitrianskeho mestského zastupiteľstva schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu ešte vlani v júni na základe petície, ktorú podpísalo 23.082 ľudí, čo je podľa radnice viac ako 30 percent občanov, ktorí majú trvalý pobyt v Nitre a majú viac ako 18 rokov. V nariadení mesto zakazuje umiestňovanie herní a kasín na celom území Nitry v hoteloch, moteloch a penziónoch. Fungovať nemôžu ani v budovách pre obchod a služby, či v objektoch určených na kultúru a na verejnú zábavu. VZN okrem toho určuje v prípade herní aj zákaz ich umiestňovania v bytových domoch.

Znenie VZN neskôr napadla prokuratúra. Prokurátor Vladimír Bezák svoj protest zdôvodnil tým, že mesto Nitra podpisy z petície fyzicky nespočítalo na všetkých 1311 hárkoch, ale iba na náhodných 51 hárkoch. Mestskí poslanci však jeho protestu v januári tohto roku nevyhoveli.