Regióny Nitra Zlaté Moravce Top

FOTO Po kráľovnej Alžbete II. ostal u nás NEZVYČAJNÝ DAR: Má 20 rokov a žije na TOMTO mieste

Lipicany boli stáročia späté s kráľovskými dvormi. ZDROJ: Zoznam.sk

TOPOĽČIANKY – Spomínate si? V roku 2008 kráľovná Alžbeta II. navštívila Slovensko. Pri tejto príležitosti jej vtedajší prezident Ivan Gašparovič daroval nádherného žrebca. Niektoré skutočnosti, v súvislosti s ním, sú veľmi zaujímavé. 

 

Národný žrebčín Topoľčianky patrí medzi naše najkrajšie miesta. Počas svojej storočnej histórie odchoval množstvo vynikajúcich koní a vyškolil šikovných jazdcov. Toto výnimočné miesto navštívila v roku 2008 aj kráľovná Alžbeta II.. Zavítala sem v rámci svojho programu. Mnohí o tejto výnimočnej panovníčke vedeli, že je veľkou milovníčkou koní, aj preto sa jej rozhodli darovať kráľa koní, a to Lipicana, ktorého pomenovali Maestoso X-38.

Za všetkým je však omnoho zaujímavejší príbeh. Porozprával nám ho Michal Horný, riaditeľ Národného žrebčína Topoľčianky. “Áno, náš žrebčín bol zaradený do programu návštevy jej Veličenstva. Avšak skoro z toho vzišlo, pretože sme sa dozvedeli, že pár dní pred návštevou Slovenska bola kráľovná v slovinskom žrebčíne v Lipici. Preto sme museli pre ňu vymyslieť  niečo originálne. Nakoniec sme jej venovali album našich koní a symbolicky sme jej darovali aj Maestosa,” poznamenal.

A čo to ten symbolický dar znamená?  “Majiteľ sa nikdy nezmenil. Majiteľom aj naďalej zostal Narodný žrebčín Topoľčianky a Slovenská republika,” dodal.  Prekrásny kôň Maestoso X-38 síce nezmenil vlastníka, no aj napriek tomu na jeho stajni žiari tabuľa s textom, “Maestoso X-38. Kôň Jej Veličenstva, Alžbety II., symbolický dar pri príležitosti návštevy kráľovnej na Slovensku 24.10. 2008.” Hoci jej nikdy právne nepatril, Národný žrebčín bol hrdý, že vlastní koňa, o ktorého sa zaujímala samotná kráľovná. “My sme jej o ňom posielali správy. Informovali sme ju aj o tom, keď v roku 2012 získal Maestoso 7. miesto v svetovom rangu, čo je vynikajúci športový i chovateľský úspech,” dodal Horný. A ako sa kráľovskému koníkovi darí dnes?
Maestoso bol kráľovnej Alžebet II. darovaný v roku 2008. Zdroj: Zoznam.sk