Komárčania sa dočkajú nového urgentného príjmu. Postavia ho zrejme do konca roka

KOMÁRNO – Výstavba nového urgentného príjmu v Nemocnici Agel Komárno pokračuje napriek pandémii podľa plánu. „Prvý z míľnikov výstavby, dokončenie železobetónového skeletu, bol splnený na konci roka 2020. V súčasnosti sa dokončujú všetky murárske práce na obvodových výplňových a vnútorných deliacich konštrukciách, pokračujú práce na strešných konštrukciách. Súbežne sa realizujú práce na vnútorných inštaláciách vody, kúrenia a vzduchotechniky,“ povedal technický námestník nemocnice Marian Poliak.

 

 

Výstavba urgentného príjmu v komárňanskej nemocnici sa začala v júli minulého roka. Celková hodnota investície predstavuje takmer 11,2 milióna eur, pričom nemocnica získala na projekt 9,2 milióna eur z eurofondov. Celá výstavba sa realizuje za plného chodu nemocnice. Stavebná časť vrátane kompletného technického vybavenia bude hotová v závere roku 2021.

Nový urgentný príjem bude mať 12 nových mobilných nemocničných lôžok, deväť vyšetrovacích lôžok, tri transportné lôžka, tri nové operačné sály vrátane vybavenia, stropný RTG prístroj, mobilný RTG prístroj s C ramenom, diagnostickú RTG stanicu, tri USG prístroje, CT prístroj. Súčasťou projektu je aj centrálny monitoring vitálnych funkcií, štyri anestéziologické prístroje, päť defibrilátorov a tri operačné veže.

„Zmena pre pacientov bude v tom, že sa prepoja tri samostatné budovy – chirurgicko-gynekologický pavilón, nový urgent a interný pavilón. Pacient príde alebo ho dovezie záchranná služba na jeden spoločný urgentný príjem a môže byť okamžite prevezený v rámci neverejnej časti na operačné sály,“ zhodnotil prínos projektu riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

Výstavbe novej budovy predchádzalo zbúranie starej nevyužívanej budovy bývalej kompresorovne a preloženie inžinierskych sietí. „Najdôležitejšie pre bezproblémový chod nemocnice a predovšetkým pre pacientov bolo vybudovať náhradné rozvody stlačeného vzduchu, kyslíka a záložného zdroja nízkeho napätia zásobujúceho oddelenie ARO a súčasných operačných sál, a to tak, aby ich dodávka nebola nijako ohrozená,“ skonštatoval Jaška.

Viac o téme: ARO, chod, CT prístroj, investícia, inžinierske siete, Komárno, Miroslav Jaška, nemocnica, Nemocnica Agel, pacienti, pandémia, plán, rok, urgentný príjem, výstavba

Súvisiace články