Regióny Nitra Šport Top

Škandál v nitrianskom futbale. Nedostali licenciu na ďalšiu sezónu kvôli dlhom

Gólová radosť hráčov Nitry v dohrávke 19. kola Fortuna ligy v Seredi. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

NITRA – (Redakcia / TASR) Podľa Únie futbalových profesionálov si vedenie fortunaligového klubu FC Nitra dlhodobo neplní svoje záväzky voči hráčom. Siedmi z nich, ktorí sú členovia únie, sa v tejto súvislosti obrátili na klub s predžalobnou výzvou o vyrovnanie podlžností. FC Nitra od nich dostal výzvu na vyplatenie chýbajúcich výplat. Ak to do desiatich dní neurobí, hráči majú právo jednostranne ukončiť zmluvy a žiadať uhradenie dlhu. 

 

Situácia v FC Nitra je podľa únie naďalej komplikovaná, klub si dlhodobo neplní svoje záväzky voči svojim hráčom. Siedmi z nich, členovia Únie futbalových profesionálov, sa obrátili na klub s predžalobnou výzvou o vyrovnanie podlžností. Únia je dlhodobo zainteresovaná v situácii v FC Nitra, svojim členom kvalifikovane radí ako postupovať, pomáha s komunikáciou a postupom voči neustálym pochybeniam a porušeniam zo strany klubu. Majú však stále nádej, že sa situáciu podarí vyriešiť vo futbalovej rodine a vyzývajú FC Nitra, aby upustil od protiprávneho konania voči svojim hráčom a zamestnancom. Preto zatiaľ nikto z hráčov ani nepodal trestné oznámenie. Klub však dlhodobo nevypláca hráčom mzdu, na základe čoho by podľa únie orgány činné v trestnom konaní už len z medializovaných informácií mohli konať a preveriť, či nejde o trestný čin. Klub dostal od hráčov výzvu na vyplatenie chýbajúcich výplat.

Ak to do desiatich dní neurobí, hráči majú právo jednostranne ukončiť zmluvy a žiadať uhradenie dlhu, kompenzáciu za porušenie zmluvy a športové sankcie pre klub. Dovtedy sú hráči povinní zmluvu rešpektovať. To isté platí aj pre zahraničných hráčov, ktorým klub nevyplatil mzdu za dva mesiace. Preto poslali klubu výzvu s lehotou 15 dní na úhradu. Reakciou klubu bolo jednostranné zníženie mzdy o 50 percent pre nemeckých hráčov. Ako dôvod im bolo uvedené, že na Slovensku je “núdzový stav”. Napriek tomu, že tréningový a zápasový proces nie je nijako núdzovým stavom ovplyvnený. Hráči majú podpísané zmluvy s FC Nitra akciovou spoločnosťou. Z ich pohľadu nie je podstatné, kto do klubu vkladá peniaze, kto je investorom. Prevod vlastníctva klubu by nemal nijako ovplyvňovať plnenie základných povinností klubu a štandard vzťahov s hráčmi. Napriek tomu sa tak v tomto prípade deje.

 

Fanúšikovia Nitry v zápase 1. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FC Nitra a Slovanom Bratislava. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

 

“Klub nerešpektuje základné ľudské práva hráčov na zastúpenie záujmovou organizáciou, za čo medzinárodná hráčska asociácia FIFPro iniciovala na úrovni FIFA disciplinárne konanie. Dlhodobo nevypláca hráčom mzdu, ukladá hráčom účelové pokuty, ktoré sa v pracovnoprávnych vzťahoch považujú za neplatné. Tejto situácii nijako nepomáha ani chýbajúca účinná a efektívna ingerencia zo strany Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a Únie ligových klubov (ÚLK), ktorá súťaž riadi. V zahraničí by sa to nemohlo diať. Ak by klub nemal zabezpečený rozpočet na vykrytie sezóny, okamžite by zasadol ligový orgán a vylúčil by ho zo súťaže. Ide o vážny problém, ktorý by mal riešiť ten, kto riadi a kontroluje súťaž,” dodáva Únia futbalových profesionálov.

Na dlhy už zareagoval aj futbalový zväz. Prvostupňový orgán licenčného konania (POLK) neudelil FC Nitra licenciu pre štart v budúcej sezóne Fortuna ligy a klubových súťažiach Európskej futbalovej únie (UEFA) 2021/2022. Dôvodom sú nesplnené minimálne požiadavky infraštruktúrnych a finančných licenčných kritérií. Klub má do 12. mája 2021 (vrátane) právo podať proti rozhodnutiu POLK odvolanie odvolaciemu orgánu licenčného konania (OOLK). Informoval o tom web Slovenského futbalového zväzu v piatkovej úradnej správe. Nitra je jediný prvoligista, ktorý nedostal licenciu pre budúci ročník. Zvyšných jedenásť účastníkov FL: ŠK Slovan Bratislava futbal, FK DAC 1904 Dunajská Streda, MFK Zemplín Michalovce, MFK Ružomberok, FK Senica, ŠKF Sereď, AS Trenčín, FC Spartak Trnava, FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble, FK Pohronie Žiar n. Hronom Dolná Ždaňa a MŠK Žilina splnilo minimálne požiadavky licenčných kritérií pre jej udelenie.