Regióny Nitra

Enviropolícia obvinila osoby, ktoré doviezli na Slovensko stovky ton odpadu

SOU, Na Pántoch, Rača, opustená budova, sprejeri, ľudia bez domova
Ilustračné. Zdroj: zregiony.sk BP

NITRA – Vyšetrovateľ nitrianskeho oddelenia enviropolície obvinil tri právnické a štyri fyzické osoby, ktoré navozili na Slovensko stovky ton odpadu z Poľska a Talianska. Cezhraničné prepravy odpadov rôzneho druhu a ich následné protiprávne uloženie zorganizovali obvinené osoby v máji 2021, informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Obvinené fyzické osoby ako konatelia obvinených právnických osôb zorganizovali cezhraničnú prepravu 18,6 tony odpadu pozostávajúceho z plastov a gumy z Poľskej republiky, 23 ton odpadu pozostávajúceho z plastov a gumy z Talianska a vyše 47 ton textilného odpadu z Talianska. Odpad skončil v objekte bývalého poľnohospodárskeho družstva v obci Sikenica, časť Trhyňa, v okrese Levice. Protiprávnym uložením tohto odpadu vytvorili skládku s objemom 1174 kubických metrov.

Včasným odhalením tohto protiprávneho konania, na ktorom sa podieľali aj občania, sa enviropolícii podarilo zabrániť podstatne rozsiahlejšiemu protiprávnemu dovozu odpadu zo zahraničia. Náklady potrebné na nakládku, prevoz a zneškodnenie tohto odpadu predstavujú sumu vo výške najmenej 136.000 eur.

Vyšetrovateľ enviropolície vzniesol obvinenie trom právnickým osobám so sídlom v Rožňave, Palárikove a Topoľčanoch za zločin neoprávneného nakladania s odpadmi. Ďalším štyrom fyzickým osobám, 35-ročnému M. L., 45-ročnému M. I., 41-ročnému T. K. a 58-ročnému Ľ. Š., vzniesol obvinenie za zločin neoprávneného nakladania s odpadmi spáchaného formou spolupáchateľstva.