Regióny Nitra

Do jazierka v levickom parku nasadili ryby. Budú sa starať o čistotu vody

Do jazierka v parku nasadí samospráva ryby. ZDROJ: leviceonline.sk

LEVICE – Mesto Levice sa rozhodlo vyriešiť dlhotrvajúci problém so zarastaním jazera v Parku M. R. Štefánika ekologickým spôsobom. V spolupráci s Miestnou organizáciou Slovenského rybárskeho zväzu doň umiestnilo ryby, ktoré budú vodný porast požierať.

 

Ako informovala radnica, v prvej etape bolo nutné jazierko vyčistiť a vodnú trávu vytrhať ručne. “V druhej etape boli aplikované baktérie, ktoré rozkladajú organickú hmotu. O dva dni boli zmerané hodnoty vody, teda teplota a pH. Sledované boli aj dusitany, dusičňany a množstvo kyslíka potrebného pre ryby. Všetky hodnoty boli dobré, takže mohlo dôjsť k nasadeniu 17 kusov dvoj- a trojročných amurov bielych,” uviedol mestský úrad.

Mesto teraz hodnoty v jazierku neustále monitoruje a sleduje, či sa rybám darí. “Amury biele požierajú trávu vo vode, a tak zamedzia jej rastu. V priebehu novembra, počas chladných dní, keď príde čas vypustenia jazierka, budú prenesené do Pereca ako lovné ryby,” vysvetlil tajomník Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Leviciach Attila Hamran.