Regióny Bratislava Pezinok Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

DESATORO PRI VÝBERE PSA: Na deti zabudnite, bez zmluvy ani na krok!

šteňa, pes
Ilustračná foto. Zdroj: TASR

SLOVENSKO – Zvažujete kúpu domáceho miláčika? Dôležité je pripomenúť, že mimoriadne šľachetným činom je zachrániť nejakého štvornohého chlpáča z preplnených útulkov. Za žiadnych okolností nepodporujte nelegálnych množiteľov. Nedajte sa zlákať na nízku cenu. No, ak ste plne rozhodnutí, útulok nezvažujete a chcete si vychovať šteniatko veterinári pre vás spísali desatoro rád, ktoré vám pomôžu s výberom. Na pohľad výhodná cena sa nemusí vždy vyplatiť. Na to, aby ste rozpoznali, či je zviera choré nemusíte byť skúsený kynológ. 

 

Na výber šteniatka si nájdite dostatok času

Stres a časový tlak pri výbere ovplyvňuje správanie ľudí, preto si vyhraďte dostatok času na výber nového člena rodiny. Vyčleňte si jeden deň na túto udalosť – vhodný je voľný deň (sobota, nedeľa). Dôležité je, aby mal aj predávajúci na vás a vaše otázky dostatok času. Bude ich veľa. Navštívte viac chovateľov, aby ste vedeli porovnať jednotlivé zvieratá. Rovnako emocionálny tlak pri pohľade na šteňa ovplyvní výber zvieraťa. Neriaďte sa prílišnými emóciami! Nechajte ich doma! Neberte deti so sebou vyberať šteniatko!

Čip a registrácia v centrálnom registri je nevyhnutnosť

Psík pred kúpou musí byť vždy začipovaný a údaje o psíkovi a jeho vlastníkovi musia byť uvedené v Centrálnom registri spoločenských zvierat. To, či tak naozaj je, preveríte veľmi ľahko. Od pôvodného vlastníka si vypýtajte číslo čipu. Pokiaľ je psík naozaj začipovaný a registrovaný nájdete ho v Centrálnom registri (www.crsz.sk). Hneď na mieste si overte registráciu psíka, bez toho neodíďte. Psík môže byť čipovaný, ale nemusí byť registrovaný, dajte si na to mimoriadny pozor! Veterinárny lekár, ktorého neskôr so zvieraťom navštívite môže odmietnuť zaregistrovať psíka do Centrálneho registra, prípadne si môže účtovať poplatok za dodatočnú registráciu. Bez čipu a registrácie nie je možné dokázať pôvod zvieraťa. Prepis nového vlastníka v registri je povinný nahlásiť prostredníctvom súkromného veterinárneho lekára pôvodný vlastník do 21 dní od predaja šteňaťa, alebo podľa vašej dohody, preverte si to pri návšteve veterinárneho lekára.

Tip veterinárov: K chovateľovi si nezabudnite so sebou zobrať mobil s internetovým pripojením,
aby ste registráciu vedeli na mieste preveriť.

Zdravý na prvý pohľad a pohmat

Nemusíte byť skúsený kynológ, aby ste vedeli posúdiť, či je zviera zdravé alebo choré. Svoj pohľad zamerajte na pohyb psíka, každá jedna odchýlka od normálneho pohybu signalizuje problém. Rovnako tak sa sústreďte na všetky otvory – oči, uši, papuľka, análny otvor. Ak spozorujte výtok, krv, hnis, červíky, čokoľvek, čo neviete identifikovať, zvieratko nekupujte! Psíka postupne jemne prehmatajte, hlavu, krk, hrudník, bruško, chrbát, každú jednu nôžku, pozrite mu do papuľky. Prezrite mu kožu, či je lesklá čistá, bez parazitov, ekzémov, škvŕn, …

Min. 2x odčervenie a 1x základné očkovanie

Vo veku 8 týždňov musí byť zviera aspoň 2x odčervené. Očervenie vie vykonať chovateľ aj sám, ale záruku máte, ak je odčervenie potvrdené pečiatkou a zapísané veterinárnym lekárom v očkovacom preukaze. Vakcinácie (psinka, parvoviróza) vykonáva len veterinárny lekár, ktorý očkovanie zapíše do
očkovacieho preukazu. Psík v čase kúpy nemusí mať vystavený očkovací preukaz, alebo pas spoločenského zvieraťa – nie je to povinné, ale každý správny veterinárny lekár ho vydá. Bez potvrdenia v očkovacom preukaze neviete overiť tieto úkony, a keďže do brucha psíkovi nevidíte, tak
radšej takéto zvieratko nekupujte.

Vek minimálne 7 – 8 týždňov

Vo veku 7 až 8 týždňov je šteniatko pripravené na život bez matky. Preveriť vek mladého šteňaťa nie je ľahká úloha. Pár tipov ako približne určiť vek šteňaťa Vám poradíme. Vo veku 8 týždňov bude mať psík určite prerezané zuby (osem hore a osem dole), nemusíte ich počítať, proste tam budú a Vy ich uvidíte a pocítite. Žiadne malé zúbky tesne nad ďasienkom, ale riadne špicaté zubiská. Zviera môže byť spavé, ale každé jedno šteňa je zvedavé, takže aspoň pár chvíľ počas vašej návštevy vám určite venuje. Pri veľkosti-malosti šteňaťa sa nedajte oklamať tvrdeniami vlastníka, že nenarastie veľký, alebo opačne bude mohutný a krásny. Bude taký veľký akú má genetickú výbavu – preto si vždy žiadajte vidieť rodičov. Predajcovia sa snažia predávať šteňatá vo veku 4-5 týždňov, aby kupujúceho presvedčili, že v dospelosti bude psíček mini vzrastu, lebo: „Čo je malé, to je milé.“ V konečnom dôsledku váš mini yorkšírsky teriér bude mať 7 kilogramov.

Vidieť rodičov šteňaťa

Za každých okolností si žiadajte vidieť rodičov šteniatka. Nedajte sa odbiť, tvrdením, že mama šteniatka je na prechádzke – počkajte si kým sa vráti. Neuverte ani tomu, že mamička šteniatka zomrela pri pôrode, alebo ju zrazilo auto, atď. Mamu šteňaťa si prezrite, nebude žiadna krásavica, pretože bude maž vyťahané brucho od cicania šteniat, bude strapatá a na pohľad škaredá s prevaleným bruchom. Ak vám prinesú nádherne vyčesanú sučku, s dlhým chvostom a štíhlym telom, neverte, že to je mama vášho šteniatka.

Cena

Ani skúsený kynológ niekedy nevie odhaliť skryté vady (choroby) u šteňaťa. Preto zbystrite pozornosť aj pri nízkej cene a hlavne nezanedbajte pokyny, ktoré v súvislosti so zdravím uvádzame vyššie. Príliš nízka cena šteniatka sa vám môže predražiť pri ďalších návštevách veterinárneho lekára.

Kúpno – predajná zmluva musí byť

Pri preberaní šteniatka sa dohodnite na zmluve o kúpe a predaji, vyhnete sa tak možným problémom v budúcnosti. V zmluve musia byť uvedené náležitosti o predávajúcom, o kupujúcom, o zvierati (identifikačné číslo – čip, plemeno, pohlavie, dátum narodenia, odčervenie, vakcinácia, zahlásenie zmeny vlastníctva v Centrálnom registri), dátumy a podmienky prípadnej reklamácie, vrátenia zvieraťa, atď. Bez zmluvy nekupujte psíka!

Miesto odberu

V každom prípade kupujte zviera priamo z chovu, nenechajte sa nahovoriť na to, že zviera vám privezú a vyzdvihnete si ho napr. na benzínovej pumpe, aj keď je to finančne výhodné. Za žiadnych okolností nepristúpte na to, že stratíte možnosť vidieť miesto, kde sa vaše nové šteniatko narodilo.

Na záver

Nezabudnite, že pes je živá bytosť a bude s vami zdieľať spoločnú radosť niekoľko ďalších rokov. Všetky uvedené informácie v tomto liste sú pre vašu lepšiu orientáciu pred výberom šteniatka. Materiál je určený všetkým, ktorých táto téma zaujíma, bol vytvorený z dôvodu eliminácie ďalších nejasností, špekulácií, týraniu a podvodov pri obchodovaní so psami. Úlohou nás nie je zabrániť chovať zvieratá, ale chovať ich tak, aby mali zabezpečené všetky ich biologické, fyzické a psychické potreby. Len s vašou pomocou vieme zabrániť chovu zvierat u chovateľov, ktorí sa chovateľmi nazvať nedajú.