Regióny Nitra Banská Bystrica Brezno Zlaté Moravce

Deň stromu bude v Topoľčiankach: Lesnícky skanzen prejde rekonštrukciou

Ilustračné foto Zdroj: TASR/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA – Tohtoročný, v poradí XXIII. ročník Dňa stromu, ktorý sa zvykol konať v júli v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu, sa po prvý raz uskutoční v Topoľčiankach. informovala o tom vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR v Banskej Bystrici Daša Makanová. Podľa nej zmena miesta konania každoročného lesníckeho podujatia bude mať svoje pozitíva.

“Návštevníkom umožní okrem už tradičného programu absolvovať prehliadku historického parku, historického kaštieľa, národného žrebčína, oranžérie tropických rastlín, škôlky okrasných drevín a prevádzky na spracovanie medu. Aj na tomto mieste budú prebiehať všetky obľúbené aktivity. Popri hlavnom programe si tak malí i veľkí návštevníci prostredníctvom lesných pedagógov rozšíria a súťažne preveria svoje vedomosti o lese. Nebudú chýbať ukážky lesníckej techniky, kynológie a sokoliarstva,” konštatovala Makanová.

Lesníci dúfajú, že na budúci rok sa Deň stromu opäť uskutoční už vo vynovených a bezpečných priestoroch skanzenu

Dôvodom zmeny miesta konania Dňa stromu je podľa lesníkov nevyhnutná realizácia celkovej obnovy zariadenia skanzenu, ktorá je naliehavá z pohľadu bezpečnosti návštevníkov.

“V tomto roku štátny podnik naplánoval celkovú rekonštrukciu Lesníckeho skanzenu. Po poslednom extrémne teplom lete sú porasty v tejto lokalite značne zasiahnuté lykožrútovou kalamitou, ktorú musí podnik pre ochranu nepostihnutých porastov urýchlene spracovať a zabezpečiť plánovaný vývoz drevnej hmoty cez skanzen. Súbehom týchto faktorov je v roku 2024 celkovo obmedzená jeho prevádzka. O obmedzeniach bude verejnosť podrobne informovaná na našom webovom sídle,” zdôraznila Makanová.

Lesníci dúfajú, že na budúci rok sa Deň stromu opäť uskutoční už vo vynovených a bezpečných priestoroch skanzenu aj s novou expozíciou venovanou Jozefovi Dekretovi Matejovie pri príležitosti jeho 250. výročia narodenia.