Regióny Nitra Top

Bujaré oslavy vajdu za účasti nitrianskeho primátora majú dohru! Škody rátajú v tisícoch eur

Na bujarých rómskych oslavách sa zúčastnil aj samotný primátor Nitry. Zdroj: FB

DRAŽOVCE – Víkend, ktorý začínal piatkom, 11. apríla netreba Nitranom a najmä obyvateľom Dražoviec špeciálne pripomínať. Konali sa totiž veľké rómske oslavy 60. narodenín nitrianskeho vajdu, Štefana Lakatoša. Na ktorých sa medzi oslávencami ocitli aj náčelník nitrianskej mestskej polície Erik Duchoň, či samotný primátor Nitry Marek Hattas. Rómovia fajčili a vysmážali jedlo v priestoroch kultúrneho domu. Parkety sú zničené a fasády treba premaľovať a vydezinfikovať,  škody zrejme vyčíslia na tisícky eur.

 

Po mimoriadne divokej oslave rómskeho vajdu ostal kultúrny dom v nitrianskej mestskej časti Dražovce doslova hore nohami. Nielen, že stoly boli plné vysmážaných jedál, ktoré Rómovia pripravovali nad plynovými bombami priamo v sále, kde to je zakázané, ale aj drevená podlaha prekypovala množstvom zašliapnutých ohorkov od cigariet. Občania sa od začiatku víkendu plného rómskej zábavy sťažovali, posielali podnety na mesto, či volali mestskú políciu. V tejto súvislosti je zaujímavé, že na oslavu bol pozvaný náčelník mestskej polície aj nitriansky primátor Marek Hattas. „Evidujeme viaceré sťažnosti cez sociálne siete aj na zastupiteľstve, zaoberáme sa nimi a hľadáme riešenie, aby v budúcnosti k takýmto veciam nedochádzalo,“ reagovalo mesto Nitra prostredníctvom svojho hovorcu Tomáša Holúbeka na to, ako s podnetmi od občanov tri týždne po oslavách naložili.

Rómovia si prenajali kultúrny dom v Dražovciach za 460 eur. Bežná tarifa je pri tom 10 eur na hodinu, takže to vychádza tak, že v mestských priestoroch strávili 46 hodín. Mestskej upratovačke, ktorá v pondelok ráno odomkla dvere, však ostali len oči pre plač. Spúšť, akú po sebe nechali hostia rómskeho vajdu Štefana Lakatošasa len tak ľahko nevidí. Zvlášť, ak nad sebou mali patronát v podobe nitrianskeho primátora.

Rómovia, Nitra, Hattas
Na bujarých rómskych oslavách sa zúčastnil aj samotný primátor Nitry. Zdroj: FB

Správa o hroznom neporiadku, akú Dražovčania podľa vlastných slov ešte nevideli sa rýchlo rozšírila medzi poslanecké rady. Na mestskom zastupiteľstve prehovorila aj občianka a členka folklórneho súboru Tradícia, ktorý priestory kultúrneho domu v Dražoviciach využíva. Zaujímali sme sa o to, ako mesto takmer mesiac po podujatí situáciu vyriešilo. Zistili sme, že sa poslanci na čele s primátorom Marekom Hattasom neposunuli ani o milimeter. Interiér je poškodený, škody nevyčíslené a pokuta nedohľadne. „Výsledná výška škôd je v štádiu riešenia, vyčíslenie čakáme v priebehu tohto týždňa,“ avizoval mestský hovorca.

Galéria
Rómovia, Nitra, Hattas
Oslávenci po sebe zanechali spúšť. Zdroj: FB
Rómovia, Nitra, Hattas
Stoly prekypovali jedlom, ktoré vysmážali priamo v sále. Zdroj: FB
Pri výbuchu fľaše s plynom sa v Bratislave zranili tri osoby . Ilustračné foto. Zdroj: archív zoznam.sk
Rómovia, Nitra, Hattas
Parkety sú zničené od zahasených ohorkov. Zdroj: FB
Rómovia, Nitra, Hattas
Plynové bomby, na ktorých jedlo pripravovali. Zroj: FB
navigate_before
navigate_next

Primátora kritizujú aj poslanci

Krátko po oslavách sa prevalilo, že sa na nich zabával aj Marek Hattas, ktorý sa v roku 2018 stal nitrianskym primátorom. „Mal by hájiť záujmy mesta. Keď vidíte, že sa tam fajčí v nefajčiarskom kulturáku a vypráža sa tam vo veľkom jedlo, kde sa vyprážať nesmie, tak neviem, to mi nepríde normálne nechať to bez povšimnutia a odísť domov,“ komentoval primátorovu účasť na vajdových oslavách pre zregionu.sk mestský poslanec Ján Greššo. Naznačil aj to, že primátor chce s Rómami udržiavať pred komunálnymi voľbami dobré vzťahy. „Mali by ste trvať na tom, že to treba vrátiť do takého stavu, v akom to bolo predtým,“ dodáva Greššo.

Iný mestský poslanec Pavel Varga, ktorý je priamo z Dražoviec a situáciu sledoval takpovediac z prvej ruky prezradil, aké škody vyčíňaním v dome kultúry za prítomnosti primátora napáchali. „Tak v prvom rade treba fasádu vydezinfikovať, kuchyňu vymaľovať, sprchová batéria je poškodená v umývadle, elektrická zásuvka a ostatné to sa nedá ani vyčísliť,“ vymenúva Varga s tým, že finálnu sumu odhaduje na tisícky eur. Mesto škody v podrobnom rozsahu nekomentovalo, “Silné znečistenie, poškodenie fasád,” reagoval nitriansky hovorca.

Varga ďalej hovorí, že parkety sú napriek vyčisteniu lepkavé. Kulturák podľa poslanca prenajímajú ďalej. Od spomínanej akcie sa v ňom už stihli stretnúť aj pracovníci z Červeného krížu.

Marek Hattas na fotke s oslávencami. Zdroj: FB

Skupina oslávencov sa podľa mestského poslanca Vargu ani neunúvala spúšť, ktorú po sebe zanechala riešiť. Tvrdí, že kultúrny dom upratalo mesto na svoje náklady. „Upratovala pani, ktorá bežne po akciách rôznych upratuje a dostáva za to 3 eurá od mesta, nemala to ani čo robiť, ale zo zodpovednosti to urobila,“ myslí si poslanec. Ako dodal po incidente zvažujú, že si za prenájom sály budú pýtať kauciu. Mestský hovorca však komunikoval niečo iné a trvá na tom, že organizátor sa na upratovaní podieľal, „Kultúrny dom si po každom podujatí upratuje organizátor, podlahy umýva naša pani upratovačka (zamestnanec mesta). V tomto prípade upratovali organizátori až 11 hodín a pani upratovačka následne upratala KD, aby vyhovoval na ďalšie podujatie,“ napísal Tomáš Holúbek.

Rómovia počas oslavovania močili na fasádu kultúrneho domu.