Regióny Nitra Komárno Top

Apokalypsa v prírodnej rezervácií: Ochranárom sa naskytol hrôzostrašný pohľad

Za hromadný úhyn rýb v Hornáde môže otrava. Zdroj: SRZ Košice/ FB
Hromadný úhyn rýb v prírodnej rezervácii. Zdroj: Jozef Lengyel

VRBOVÁ NAD VÁHOM – Pred pár dňami sa ochranárom naskytol hrôzostrašný pohľad. Dobrovoľný strážca prírody ich privolal k prírodnej rezervácii Listové jazero. To, čo našli, ich poriadne zarmútilo. Vo vode totiž našli množstvo uhynutých rýb.

 

Listové jazero je jednou z prekrásnych prírodných rezervácií. Nachádza sa v katastri obce Vrbová nad Váhom v okrese Komárno a patrí do štvrtého stupňa ochrany. Ľudia obdivujú jej krásu a prírodné vodné plochy, ktoré sú plné rôznorodých rýb. To, čo však nedávno objavili v jej vodách ochranári, ich poriadne šokovalo.

Ako totiž poznamenal Jozef Lengyel, zoológ Štátnej ochrany prírody, dobrovoľný strážca prírody ich 25.7. 2022 privolal k vodám jazera, kde “došlo k hromadnému úhynu prevažne generačných rýb, v počte 558 jedincov patriacich do 8 druhov.” Jozef sa pokúšal všetky uhynuté ryby aspoň približne spočítať a podľa jeho slov našli 174 uhynutých jedincov kapra obyčajného, 211 jedincov amura bieleho, 78 jedincov sumca veľkého, 83 jedincov šťuky severnej, 4 jedince karasa strieborného, jednu červenicu ostrobruchú a 6 jedincov liene sliznatej.

Fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy

Hromadný úhyn rýb v prírodnej rezervácii.
Hromadný úhyn rýb v prírodnej rezervácii. Zdroj: Jozef Lengyel

Za obrovské škody pritom podľa ochranárov môžu extrémne horúčavy, ktoré zasiahli nie len naše územie, ale aj celú Európu. Vysoké teploty totiž spôsobili dlhodobé prehrievanie vody, čo spôsobilo nie len postupný pokles vodnej hladiny, ale v dôsledku toho aj stratu kyslíka pre ryby. Našťastie však neuhynuli všetky ryby, ktoré sa vo vodách jazera nachádzajú. Je dokonca pravdepodobné, že zvyšné ryby prežijú až do jesenných dažďov.

Hromadný úhyn rýb v prírodnej rezervácii.
Hromadný úhyn rýb v prírodnej rezervácii. Zdroj: Jozef Lengyel

Situácia sa podľa Jozefa Lengyela totiž momentálne zlepšuje, a to najmä vďaka dvom dažďovým dňom, ktoré oblasť tieto dni zasiahli. “Už nepribudli vôbec žiadne úhyny rýb, po dažďoch sa pekne pomaličky už dvíha voda…a príroda sa už postarala zhruba o polovicu z 558 uhynutých rýb.”

Hromadný úhyn rýb v prírodnej rezervácii.
Hromadný úhyn rýb v prírodnej rezervácii. Zdroj: Jozef Lengyel

Napriek tomu je však situácia v prírodnej rezervácii skutočne zlá. “Vodné a močiarne ekosystémy v súčasnom horúcom lete veľmi trpia….Listové jazero je v súčasnosti veľmi zabahnené, postupne sa zazemňuje a chýba cirkulácia vody v jazere…Zrejme do budúcna bude potrebné začať riešiť budúci osud jazera,” poznamenal Jozef Lengyel.