Kategórie Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

AKTUÁLNE Na Slovensku KRACHUJE multi-miliónový BIZNIS s LIEKMI! TOTO sa stane len 3 DNI pred VIANOCAMI: Vieme, čo sa to deje

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

NITRA – Boj o prežitie. Jeden z najväčších hráčov s liekmi na Slovensku, ktorý ročne točil desiatky miliónov, sa prepadol do existenčných problémov. Jedna banka ho pre dlhy posiela do konkurzu, druhá ide zo skladu gigantu rozpredať, čo sa dá.

Dodávateľ liekov a zdravotníckych pomôcok Pharmos sa za 17 rokov vypracoval na jedného z najväčších partnerov slovenských nemocníc a lekární. V rokoch 2016 až 2021 im podľa Transparency International Slovensko za dodanie služieb vyfakturoval takmer 30 miliónov eur. Jeho tržby ročne dosahovali 50 až 80 miliónov eur.

Ani to však firme so sídlom v Nitre nezaručilo ekonomický úspech, zisky neboli vysoké a postupne nahromadila problémy a veľké dlhy. Firmu trápili aj neuhradené miliónové faktúry za tovar, ktorý dodávala nemocniciam a lekárňam.

Prepúšťanie, ľudia mesiace bez výplat

Ťažkosti vo firme, ktorá menila svoju vlastnícku štruktúru, na povrch vyplávali už v lete. Ako informovali Aktuality, zamestnanci ostali mesiace bez výplat, firma čelila žalobe i trestným oznámeniam. Napokon si nechala iba minimum zamestnancov.

Pharmos síce dosahoval tržby desiatky miliónov, ale na zisk dokázal premeniť iba desiatky tisíc. Zdroj: FinStat

Zlom prišiel, keď financujúcim bankám došla s dlhmi trpezlivosť. Najprv VÚB banka na súde požiadala o vyhlásenie konkurzu, teda rozpredaj majetku firmy. Pharmos sa však ešte rozhodla zabojovať o prežite a požiadala o reštrukturalizáciu. Avšak s ozdravným plánom, ktorý predstavila, na súde nepochodila.

Banka rozpredá tehotenské testy či respirátory

O osude firmy síce súd ešte definitívne nerozhodol, ale UniCredit Bank ako veriteľ sa už vrhla na jej majetok. Ako informuje Index, banka sa najnovšie rozhodla, že si uplatní záložné právo a rozpredá skladové zásoby firmy. Aby tak získala aspoň časť peňazí, ktoré jej dlhuje.

Len tri dni pred Vianocami sa tak uskutoční dražba liekov a zdravotníckeho materiálu, hygienických potrieb, testov či teplomerov, ktoré sa nachádzajú v nitrianskom sklade firmy. Vyvolávacia cena je stanovená na 64-tisíc eur.

Pharmos podľa údajov FinStat dlhuje aj štátnymi inštitúciám. Dlhy voči nemu eviduje Finančná správa (451-tisíc eur), Sociálna poisťovňa (284-tisíc eur) a Všeobecná zdravotná poistovňa (42-tisíc eur).